TARTU KARLOVA KOOL
EST

Eesti Filharmoonia Kammerkoor külastas Tartu Karlova Kooli

4. aprillil oli meie koolil suur au võõrustada 1981. aastal asutatud Eesti Filharmoonia Kammerkoori peadirigent Kaspars Putninšiga. EFK on sel aastal esinenud lisaks Eesti linnadele ka Austraalias, Saksamaal ja Norras. Karlova kool on äärmiselt tänulik, et käesoleva hooaja ainus koolikontsert toimus just meie kooli aulas. Et seda erakordset sündmust teistegagi jagada, kutsusime kontserdist ja vestlusringist osa saama Tartu linna koolide ja lasteaedade juhid ning muusikaõpetajad.
 
Kontserdi alguses rääkis Tartu Karlova Gümnaasiumi vilistlane Karolis Kaljuste, kes on kammerkoori soprani häälerühma ridades laulnud juba üle 5 aasta, koori ootustest lauljale, atesteerimisest ning sisseastumiskatsete korraldusest. Tallinna Ülikooli vokaalansambli Vox Nova juhendaja ja sama asutuse naiskoori hääleseadja, ühtlasi kammerkoori aldi häälerühma laulja Karin Salumäe kõneles koori töökorraldusest, proovi- ning esinemisgraafikutest. Lisaks toonitas ta, et kooriproov on dirigendile kontsertkava viimistlemiseks, mitte lauljale partii õppimiseks. Koori asutajaliige, solist, kontsertmeister ning tehniline juht Aarne Talvik rääkis koori ajaloost ning tutvustas lavataguseid jõude, selgitas peadirigendi, koormeistri ning hääleseadja ülesandeid. Üheskoos meenutati koostööd heliloojate Arvo Pärdi ja Veljo Tormisega ning mõtestati interpretatsioonilisi nüansse, mis on peamiseks eduteguriks nende heliloomingu esitamisel.
 
Esimese teosena kõlas Arvo Pärdi “Solfedžo”, mis on loodud 1963. aastal ning on pühendatud dirigent Eri Klasile. Arvo Pärdilt kõlas veel ka õhtupalvuse liturgias kasutatav “Nunc dimittis”. Koorimuusika geeniuse Cyrillus Kreegi sulest kõlasid Taaveti laul 104 “Kiida, mu hing, issandat!” ning “Õnnis on inimene”. Kreegi teosed on Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses äratanud vaimustust kontserdipublikus üle maailma ning koor on salvestanud “Taaveti laulud” plaadisarjas “Baltic Voices 1” prestiižikale firmale Harmonia Mundi. Kontserdi kulminatsiooniks oli Veljo Tormise “Raua needmine”. Kõrihäälele, surmahirmukarjatustele, läbi hammaste laulmisele baseeruv kooriteos, saatmaks ostinaatne šamaanitrummi pulsseering on oma faktuurilt ja koorikäsitluselt natuke ebaharilik ja harjumatu, kindlasti mitte ootuspärane. Tegemist on ühe populaarsema ja enim esitatud teosega väljaspool Eestit.

Kontsert pakkus sügavat muusikalist elamust, äratundmisrõõmu, ülevaatliku assortii Eesti koorimuusika paremikust.
 
Oleme ääretult tänulikud Eesti Filharmoonia Kammerkoorile, Tartu Karlova Gümnaasiumi vilistlasele, koori direktor Esper Linnamäele, produtsent Tiiu Valperile ning koori lauljatele võrratute muusikaliste hetkede eest!
 

Sander Tamm, Tartu Poistekoori dirigent
 
Avaleht Meie kool
Koolielu
Koolipere
Koorikool
Lapsevanemale
Kontakt