TARTU KARLOVA KOOL
EST

2.d klass käis Pokumaal

Üldõpetuse nädalateemaks oli „Hoiame loodust“. Selle raames tegime 28. oktoobril väljasõidu Pokumaale.

Edgar Valteri kujutlusvõimest sündinud pokud kuuluvad looduses lõikheinaliste sugukonna tarna perekonda. Eestis kasvavad nendest kaks liiki: luhttarn ja mätastarn. Keskkonnaprogrammi retkejuhi sõnul on neil kahel liigil väga raske vahet teha, kuid taimeteadlastel on selleks oma nipid, näiteks lehtede värvitooni eristamine. Pokude kohta saime teada, et nemad kasvavad ja elavad jalad vees. Kui neil vett ei ole, kolivad nad kiirelt ära. Seetõttu on pokusid Eestis ka järjest vähem, sest paljud varasemalt niiskemad asupaigad on läbinud kuivenduskuuri ja pokud on sealt seejärel kadunud.

Retke käigus vaatlesime metsas puid ja kuna alles oli olnud tugev torm, oli meil võimalik uurida ka tormikahjustusi. Samuti saime teada, miks on tormist eriti ohustatud kuusemetsad – seda kuuse maapinna lähedaste juurte tõttu, mis suure tuulega puid maa sees hoida ei suuda. Poole tee peal jõime kosutavat teed ja sõime kaasavõetud võileibu. Õpilased said teada, milleks vanasti aita kasutati, ning said aida verandal jalgu puhata. Tagasi jõudes tutvusime lähemalt ka pokumajaga, mis koosneb kahest pokust – ühest suuremast ja ühest väiksemast, mis suuremal justkui käest kinni hoiab. Maja kujundas kunstnik Edgar Valter, kuid selle valmimist ta ise kahjuks oma silmaga ei näinud.

Pokumaast ja pokudest rääkisime nädala jooksul läbivalt ja loodetavasti valmivad nädala lõpuks ka õpilaste joonistused pokudest, mida on võimalik vaadata koolimaja esimesel korrusel.


Piret Kübarsepp, 2.d klassijuhataja
Avaleht Meie kool
Koolielu
Koolipere
Koorikool
Lapsevanemale
Kontakt