TARTU KARLOVA KOOL
EST
esilehe_galerii

7.b ja 3.b talgutasid Mäepealsel

„Teeme ära!” talgud toimusid Mäepealsel kaheksandat korda. Kolisime linnast maale üheksa aastat tagasi ja nendest kaheksa aastat oleme ka meie „Teeme ära!” talguid korraldanud. 2021. aastal, kui lockdown kogu ühistegevuse ära keelas, jäid talgud pidamata.

Ükski meie talgu pole olnud sarnane eelmisele: on olnud nii istutamis-, ehitamis-, lammutamis- kui värvimistalguid. Küll aga on kõiki meie talguid ühendanud rõõmus ja tegus sõpruskond.

Sõna „talgu” on pärit ammusest ajast, kui Eestis oli veel talupojakultuur. Siis käidi kordamööda ühe pere (ehk talu) juurest teise juurde ja tehti selliseid töid, mis nõudsid rohkem tööjõudu, kui ühel perel või talul oli. Näiteks tehti sada aastat tagasi kartulivõtu-, heina- ja sõnnikuvedamistalguid.

Miks talguid nimetatakse „Teeme ära!” talguteks? „Teeme ära!” toimus esimest korda 2008. aastal, mil üle-eestilise koristusaktsiooni käigus koristasid 50 000 vabatahtlikku kogu meie riigi territooriumi pealt ära ligi 10 000 tonni prügi. See kogus on üüratult suur. Võrdluseks passiks siin näiteks elevant, kelle keskmine kehakaal on kuni 7,5 tonni...

Sellel aastal ei pidanudki enam talguid klassi listides välja „hõikama”. Usinamad hakkasid juba kuu-kaks varem huvi tundma ja uurima, et: „kas talgud ikka toimuvad”.

Parim õpetaja on teatavasti eeskuju. Eriline tänu siin parimale eeskujule, eestvedajatele ja taganttõukajatele õpetajatele: Merikesele, Liivile ja Raidole. Olete tõesti suurepärane Kuldne Trio, aitäh.

Selleaastast talgut võibki nimetada istutamis- ja Suur Maalritöö-talguks. Istutamist ootas ilmatu suur ports puid, sest eelmisel aastal 12. juulil rappis Mäepealset sajandi tornaado. Puude istutamise talguid tuleb ilmselt veel ette võtta... Puukuur sai uue värvikuue. Boonusena külvasid emmed kraavipervedele, kus veel eelmisel aastal puud kasvasid, muru. Mis sa hing veel ihaldada oskad – igal aastal paneb ikka i-le täpi peale „mampside” usinus ja agarus.

Lõunasöögiks oli nagu ikka vanaema tehtud seljanka. Kui eelmisel aastal oli hitiks tuhakartulid soolavõiga, siis sellel aastal sai selleks rabarber pruuni suhkruga. Koori aga ära, pista otsa suhkrupurki ja naudi! See mekkis eriti just kolmandikele...

Praeguse 7. b klassi noored istutasid 2018. a „Teeme ära!” talgutel sada kuuske. Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks istutatud kuused on tänaseks päevaks juba üle noorte peade kasvanud. Mis saab olla hinge kosutavam kui näha oma kätega loodut!

Kui ammustel aegadel lõpetati talgud kiikumise ja simmaniga, siis ega meiegi kehvemad ole. Meie grillmeister pani grilli huugama, saunamehed sussutasid sauna ja kümblusünni kuumaks ning õhtu edenedes sai mõnusa hoo sisse Mäepealse lustielu ja mõttetalgud. Mõttetöö on teinekord isegi olulisema tähtsusega kui töö lõhkumine, sest just siin sünnivad parimad ideed ning tulevikuplaanid. Mäepealse noored talgulised kinnitasid enda iga-aastast üksmeeles sündinud otsust: püüame ka edaspidi hoida meie talgutraditsiooni. Õpetajatele ja lapsevanematele on sellised noorte omaalgatused balsamiks hingele ja muusikaks kõrvale...

Olen südamest õnnelik, et Karlova Kooli 7.b ja 3.b klassis õpivad ühtehoidvad ning üksteist austavad noored. Kõik planeeritud tööd said tehtud, kuid kõige olulisem tänapäeva nutimaailmas on siiski kokkusamine, koostegutsemine ja silmast silma vestlemine.

Aitäh, lapsed ja õpetajad, ning kohtumiseni 2024. aasta talgutel!
 

Maarja Astover

Teated

Avaleht Meie kool
Koolielu
Koolipere
Koorikool
Lapsevanemale
Kontakt